واحه

در
میانه ی
ریگستان...

گاهی کلمه
گاهی کوک
گاهی نقش
گاهی رنگ
همیشه دلتنگی...!


اولش فک کردم میتونه  یک فیلم فلسفی و یا  مذهبی باشه و یا ممکن است ربطی به خدا مرده است نیچه هم  داشته باشه.


توضیح سایت در قسمت دانلود فیلم این بود:" فیلم خدا نمرده است، به کارگردانی هارولد کرونک ساخته سال 2014 آمریکا است و درونمایه‌ای دینی دارد. خط تعلیق اصلی فیلم زندگی دانشجویی را نشان می‌دهد که با استاد فلسفه خود دچار چالش شده و در همان جلسه نخست ابتدای ترم از سوی استاد آتئیست  خود مجبور می‌شود تا زنده بودن یا همان وجود خدا را اثبات کند. او باید 20 دقیقه انتهای هر جلسه کلاس درس را با توضیحات خود برای اثبات وجود خدا به دیگر دانشجویان بگذراند."

این دانشجو  سعی میکنه تا با استدلالاش بیگ بنگ رو قائم به خداوند بدونه..

این فیلم خرده روایت هایی رو هم تو دل خودش جا داده:خبر نگار ی بیمار که سرطان داره ولی کم کم امیدش رو از طریق آشنایی با یک گروه موسیقی که برای حضرت مسیح تبلیغ میکنن به دست میاره.

دوست دختر استاد همین پسر!استاد آتئیسته ولی دوست دخترش مسیحیه و استاده چند بار دوست دخترش رو مقابل عام و خاص خس و خاشاک(!)میکنه

و....

چیزی که باعث تعجبم شد روایت پدر غیرتی و دختری هست که دختره از ترس باباش تو محیط دانشگاه شال سرش میکنه هرچند که کل دست و پرو پاچش بیرونه.

دختره وقتی سوار ماشین میشه باباهه میگه "سلام دخترم"!!!!!

پس  این بابای غیرتی علاوه بر اینکه مسلمونه ، ایرانی هم هس.

کارگردان این بابای مسلمون رو کنار این استاد آتئیست قرار میده انگار که هر دو کافر باشند.هرچند توی ادامه ی فیلم پدر طبق اقدام محیرالعقولی دخترش رو از خونه بیرون میکنه (چون دختر تمایل به مسیحیت پیدا کرده!!! )


پس  هدف اثبات وجود یا زنده بودن خدا نبوده!!اون داره ایران هراسی و اسلام هراسی هم توی این فیلم ایجاد میکنه. . .هرچند داستان این پدر و دختر زمان کمی به خودش اختصاص داده اما فکر کنم تاثیرشو رو  مخاطب بذاره 

(عکس لود نشد که نشد)

  • فاطمه.صاد